Twój pierwszy szczurek – co wiedzieć powinieneś

Zanim zdecydujesz się na pierwsze w życiu szczurki powinieneś dowiedzieć się o nich kilku najważniejszych rzeczy. Solidna wiedza i zdobyte wcześniej informacje pomogą ci bezproblemowo poznać się z gryzoniami, oszczędzając im i sobie stresu. Piszę od razu o szczurkach w liczbie mnogiej, gdyż nie wolno trzymać jednego. Albo przynajmniej dwa, albo wcale. Dlatego tak ważne jest, aby zakup, czy przygarnięcie szczurków było decyzją przemyślaną.

Szczurek jest zwierzęciem stadnym

Szczury, jak inne zwierzęta stadne, potrzebują towarzyszy. Mimo, że obiecasz sobie  bawić się ze szczurkiem kilka godzin dziennie, nie zastąpisz mu szczurzego kolegi. Gryzonie te mają taki tryb życia, że potrzebują kompana 24h na dobę. Żaden człowiek nie jest w stanie zachowywać się tak jak szczur, więc nie ma najmniejszych szans na zadowolenie naszego małego przyjaciela samą swoją obecnością. Dwa szczurki mogą się bawić kiedy im się podoba, mogą się łuskać i iskać gdy mają na to ochotę, czyścić wspólnie sierść, czy wzajemnie się lizać.  Dowiedz się więcej dlaczego nie można trzymać samotnego szczurka.

 Porządne żywienie to podstawa

Nikt nie chce, aby jego szczurzy przyjaciel głodował. Zdrowa i zróżnicowana dieta to podstawa. W sklepach zoologicznych dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów karm dla szczurków. Niestety większość z nich nie powinna być nigdy sprzedawana. Producenci stosują ziarna złej jakości i chemiczne dodatki, które bywają czasem dla gryzoni szkodliwe. Porządna i zdrowa karma dla naszego szczurka może trochę kosztować. Najlepsza karma – Versele Laga Rat Complete– kosztuje w granicach 15-20zł za 500g. W porównaniu do najtańszych karm za ok 3-5zł za tę samą ilość jest ona droga. Ale co najważniejsze – nie ma lepszej. Szczurki głupie nie są i nie chcą jeść byle jakiej karmy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to pies, który pochłonie wszystko, co rzuci mu właściciel. Nasz szczurzy przyjaciel po prostu nie zje karmy złej jakości ze starymi i „niedobrymi” już ziarnami zbóż. Po kilku dniach głodówki pochłonie co prawda wszystko, co znajdzie w miseczce, ale musimy wiedzieć, że nie będzie zadowolony. A chcemy przecież, by żyło mu się jak najlepiej. Nie warto więc oszczędzać. Inna sprawą jest to, że nie możemy mu dawać samej suchej karmy. Szczurki potrzebują zróżnicowanej diety – owoców, warzyw, białka i witamin. Z tym już jest mniej kłopotów, gdyż prawie zawsze znajdziemy coś w lodówce, czym na pewno ucieszymy gryzonia.

Duża klatka jest wymagana

Tak jak w nagłówku – duża klatka jest wymagana. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale szczury potrzebują dużej i przestronnej klatki, aby zdrowo się rozwijać. Zwierzak musi mieć możliwość  stanąć na tylnych łapkach i wyprostować się. Wiele osób kupuje klatki dla chomików, które są zdecydowanie za małe. Warto przejść się do dobrych sklepów zoologicznych i poszukać jak największej klatki. Nasi mali przyjaciele na pewno odwdzięczą się miłością do nas i miziactwem.

Ze szczurkami trzeba się bawić

Tutaj pewnie nikt nie będzie miał nic przeciwko. Zwierzęta te potrzebują dużo ruchu. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli nie wybiegają się w dzień – będą hałasować w nocy, a to może nam się nie podobać. Między innymi przez to warto spędzać ze szczurkami kilka godzin dziennie (przynajmniej jedną). Po oswojeniu można je wypuszczać na łóżko, a najlepiej na cały pokój, aby bez przeszkód mogły się pobawić. Oswojony szczurek nie ucieka, po zawołaniu przyjdzie, więc nie ma problemu z tym, by potem wróciły do klatki. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że młode szczurki wolą biegać i bawić się same niż być brane na ręce, więc niechętnie będą przebywały w naszych dłoniach. Są to zwierzęta bardzo ciekawskie, przez co zaglądają wszędzie i próbują wiele rzeczy podgryźć – trzeba po prostu mieć na nie oko, bo zrobić dziurę w nowym swetrze kupionym wczoraj, to dla nich moment.

Szczurek potrafi kochać

Gdy jesteśmy w stanie spełnić wszystkie powyższe warunki możemy być pewni, że po przygarnięciu, czy kupieniu szczurka odwdzięczy się on nam swoja miłością. Mimo, że młode szczuraski są bardzo żywiołowe i ruchliwe, to po pewnym czasie (gdy dorosną) stają się prawdziwymi miziakami. Uwielbiają, gdy się je głaszcze i przytula. Przepadają za ciepełkiem naszej bluzki, czy swetra i gdy tylko mają okazję, to wciskają się w najciemniejszy kąt naszego ubrania i tam spokojnie sobie zasypiają. Szczurki to bardzo wdzięczne i inteligentne zwierzątka – gdy odpowiednio się nimi zajmujemy, możemy zauważyć, że są szczęśliwe i kochane. Czasami nawet same przyjdą się wtulić, albo wejdą pod rękę, aby je pogłaskać. Uwielbiają to i tak nawiązują z nami, ludźmi, więź. Ta więź potrafi być naprawdę niesamowita. Są to najcudowniejsze gryzonie – zdecydowanie potrafią kochać!

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Daria pisze:

    Dziękuje Wam za taki wpis. Choć miałam już szczurka, mam zamiar wziąść kolejnego. Bardzo wzruszył mnie tekst ostatni, a ogólnie to cały tekst przeszedł mi tak jakbym sama pisała o swoim szczurku. To prawda, szczurki są mądre i kochane. Ja jak swojego wołałam z drugiego końca pokoju to do mnie biegł jak najszybciej potrafił. Tak jak napisaliście, również wciskał mi się pod rękę gdy się czegoś bał lub chciał mnie poprostu przytulić. Bardzo go kochałam. Niestety umarł 19 września 2012 roku. Nigdy nie zapomne mojego szczurka i mam nadzieję, że zrobicie tutaj dział dla upamiętnienia naszych ogonków.:(:( Mam na dzieje, że nasze szczureczki spotkają się razem i będą zgraną ekipą.:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *