Szczury żałują złych wyborów

Badanie przeprowadzone przez Davida Redisha oraz Adama Steinera sugeruje, że szczury potrafią żałować swoich złych wyborów. Przeprowadzone zostało ono na Uniwersytecie Minnesota i opublikowane w magazynie Nature Neuroscience. Sugeruje ono, że szczury odczuwają żal po wybraniu jedzenia, które okazało się nie być tym, czego się spodziewały.

Przed powyższym badaniem wierzono, że żal, czy ubolewanie nad wyborem, jest cechą typowo ludzką. Na początku więc, autorzy badania musieli zdefiniować czym jest żal. Oparli się na wcześniejszych wyjaśnieniach opracowanych przez psychologów i ekonomistów aby wyjaśnić jak pragnienie oraz stosunek koszt/zysk wpływa na proces decyzyjny oraz ubolewanie już po dokonaniu samego wyboru.

Żal jest dowodem uznania, że decyzja, którą podjąłeś była błędna, że gdybyś zrobił cokolwiek innego, efekt byłby dla Ciebie lepszy

stwierdził Redish w wywiadzie.

Trudnością w badaniu było odseparowanie żalu od rozczarowania, które odczuwamy, gdy rzeczy nie są tak dobre jak mieliśmy nadzieję, że będą. Kluczem do rozróżnienia pomiędzy tymi dwoma odczuciami, było pozwolenie szczurom na wybranie co robić.

Szczurom podczas badania pokazywano tak zwany „Restaurant Row”, czyli zestaw czterech różnych dań ze zróżnicowanym czasem oczekiwania. Ponieważ szczury mają swoje ulubione jedzenie, tak jak ludzie, wolą poczekać trochę dłużej, gdy wiedzą, że czeka je coś lepszego. Szczurom pozwalano przebywać tylko przez określony czas przy każdym z „serwowanych dań”, przez co zmuszone były do zdecydowania, czy ważniejsze jest dla nich co dostaną, czy kiedy coś dostaną.

To jak czekanie w restauracji. Jeśli kolejka w chińskiej restauracji jest za długa, poddajesz się i idziesz do tej naprzeciwko, która serwuje jedzenie indyjskie.

Powiedział Redish.

Naukowcy poznali jedzenie preferowane przez każdego szczura i użyli tej informacji, żeby zaprojektować doświadczenie. Czasami szczury nie czekały przy swoim ulubionym jedzeniu i dostawały to, za czym nie przepadały. Dzięki monitorowaniu u szczurów regionu mózgu odpowiedzialnego za nagradzanie, byli w stanie uzyskać informację o ich odczuciach związanych z obecną sytuacją i niepożądanych wyborów żywieniowych.

U ludzi część mózgu nazywana korą oczodołową jest aktywna podczas procesu żałowania. Zauważyliśmy, że szczury uświadamiały sobie, że popełniły błąd. Wskaźniki w korze oczodołowej wykazały utraconą szansę. Co ciekawe, szczurza kora oczodołowa pokazywała co szczur powinien zrobić, a nie to co stracił. Ma to sens, ponieważ nie żałujemy rzeczy, których nie dostaliśmy, żałujemy czynności, których nie zrobiliśmy.

Naukowcy mają nadzieję, że to badanie pobudzi poznawanie ludzkiego zachowania, procesu decyzyjnego i żałowania. Ostatecznie mają nadzieję na zbadanie jak żal wpływa na podejmowanie przyszłych decyzji.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 30 listopada 2016

    […] potwierdzają wiele wspólnych cech między szczurami a ludźmi. Wcześniej pisaliśmy o tym, że szczury żałują złych decyzji, zupełnie tak jak ludzie! Sam mechanizm łaskotania jest jednak bardzo słabo poznany i do tej […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *