Szczury lubią, gdy się je łaskocze

Wiedzą to wszyscy posiadacze szczurków, ale piszemy to dla niedowiarków – udowodniono naukowo, że szczury lubią, gdy się je łaskocze, ale tylko wtedy, gdy mają dobry humor. W serii eksperymentów, naukowcy wielokrotnie łaskotali te gryzonie, by sprawdzić, czy ich nastrój wpływa na odbiór takich bodźców.

Łaskotanie szczurków jest świetną zabawą

W normalnych okolicznościach, zabawy takie jak łaskotanie i delikatne dotykanie różnych części ciała bardzo się szczurom podobają. Naukowcy potwierdzili to co przyjaciele i właściciele szczurków wiedzą od dawna – szczurki, gdy mają dobry humor aż skaczą z radości, gdy się z nimi bawimy. Wydają przy tym masę wysokich dźwięków, wręcz pisków. Niektóre z nich są nawet ultradźwiękowe i naukowcy musieli je nagrać i zmodyfikować (obniżyć), by były przez nas słyszalne. Co ciekawe – przy dłuższej zabawie, szczurki same przejmują inicjatywę i gdy tylko przestaniemy je łaskotać – same będą podążały za naszą ręką, by tylko się z nimi pobawić!

Zestresowane szczurki nie chcą się bawić

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, gdy szczurki mają zły nastrój. W doświadczeniu, szczury zostały postawione na platformie oświetlonej jasnym światłem. Były zaniepokojone i zestresowane, przez co wydawały się o wiele mniej chętne na zabawy. Dokładnie takie samo zachowanie zaobserwował chociaż raz każdy właściciel tych gryzoni. Zaniepokojone szczurki, np. obecnością obcej osoby lub zwierzęcia w pokoju, nie są tak skore do zabaw jak w momencie, gdy nic je nie stresuje.

Wniosek jest jeden – dbajmy o to, żeby nasze szczurki miały dobry humor, nie dostarczajmy im stresogennych sytuacji a będą się z nami wspaniale bawić! Łaskotanie szczurków jest świetną zabawą, zarówno dla nas jak i dla nich. Dzięki temu zacieśniamy wieź z tymi niezwykle przyjacielskimi gryzoniami.

Szczury bardziej ludzkie

Dr Shimpei Ishiyama oraz Dr Michael Brecht z Bernstein Centre for Computational Neuroscience (Centrum Badań Neurologii im Bernsteina) w Berlinie oficjalnie potwierdzają wiele wspólnych cech między szczurami a ludźmi. Wcześniej pisaliśmy o tym, że szczury żałują złych decyzji, zupełnie tak jak ludzie! Sam mechanizm łaskotania jest jednak bardzo słabo poznany i do tej pory nie wiemy na przykład dlaczego nikt nie może połaskotać sam siebie.

Poniżej znajduje się nagranie takiego eksperymentu, wyraźnie widać na nim różne zachowanie w zależności od szczurzego nastroju.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *