Samiec, czy samiczka? Które wybrać?

Gdy decydujesz się na pierwsze szczurki warto wybrać sobie ich płeć, bowiem trzymanie dwóch różnych płci prowadzi do bardzo szybkiego przyrostu stada. A tego raczej nie chcemy, bo z biegiem czasu robi się z tego poważny problem. Małe szczurzyczki już po 4 tygodniach są zdolne do rozrodu, a samce nie patrzą, czy samica to matka, siostra, babcia, czy jeszcze inny członek rodziny. Mają tylko jedno w głowie – przedłużyć gatunek. Wystarczy jednak trzymać szczurki jednej płci, aby uniknąć wszelkich problemów z tym związanych. A jaką płeć wybierzemy, zależy tylko od nas.

Samiec, czy samica szczura?

Zanim dowiesz się jakie są standardowe różnice pomiędzy samcami a samiczkami, musisz wiedzieć, że szczury to zwierzęta bardzo inteligentne, stadne i z charakterem. Każdy z nich ma swój własny charakter, a czasami nawet charakterek. To, że większość samiczek zachowuje się tak a nie inaczej, nie oznacza, że nasza szczurzyca musi zachowywać się tak samo. Jest z nimi podobnie jak z ludźmi. Nie każdy Polak to „pijak i złodziej” (przepraszam za dość wulgarne porównanie). Tak samo nie każdy szczur ma cechy charakterystyczne dla większości.

Jakie są różnice?

Pierwszą sprawą jest to, że samce są zdecydowanie większe niż samice. Wynika to po prostu z ich budowy ciała i ewolucji. Nie jest znowu powiedziane, że każdy samiec będzie większy od samicy. Jest to po części sprawa genów. Ale standardowo samce są większe. Idąc tropem wielkości, to z tego też powodu samce są bardziej „ciapowate”. Są duże i czasami ślamazarne. Szczególnie na starość. Samice są dużo bardziej ruchliwe i zwinne. Są szczuplejsze, przez co mogą się szybciej i łatwiej poruszać. Ale dla nas niestety jest to wada. Samiczki nie lubią miziania i przytulania (nie wszystkie). Po prostu wolą same pobiegać, niż siedzieć wtulone we właściciela. Samczyki wręcz przeciwnie. Zdarzają się agresywne, czy lękliwe osobniki, ale większość uwielbia, gdy kręcimy się wokół nich i miziamy po grzbiecie.

Samce, przez testosteron, mają charakterystyczny zapach, który może się czasami nie podobać. Zależy to od człowieka, czy jest w stanie pogodzić się z takim zapachem. Nie śmierdzi – po prostu jest charakterystyczny i czasami intensywny. Problem ten nie występuje u szczurzyc. Samce zawsze można wykastrować, przez co zapach powinien (przynajmniej częściowo) zniknąć. Samiczki jednak mają syndrom macierzyństwa – wszędzie chcą sobie uwić gniazdko. Jakoś szczególnie to nie przeszkadza, ale lubią sobie chomikować różne rzeczy w dziwnych miejscach. Potrafią ukraść chusteczkę higieniczną i zawlec ją pod łóżko, albo za róg szafki i tam sobie robić legowisko. Z jedzeniem postępują podobnie. Jak dostaną jakiś przysmak na wybiegu, to zdarza im się wynosić i chować, zamiast się zajadać na miejscu.

Różnica pojawia się także w znaczeniu terenu. Każdy szczur znaczy teren, ale samiczki robią to „zgrabniej”. Po prostu idąc w nowe miejsce zostawiają malutkie kropel moczu, aby uwolnić swój zapach. Samce robią podobnie, z tym, że zdarza im się po prostu nasikać. I to sporo, przez co może powstać dość spora kałuża (oczywiście bez przesady). Nie każdy szczur tak postępuje, bo jest to także sprawa indywidualna, ale musimy wiedzieć, że istnieje takie prawdopodobieństwo.

To które wybrać?

Musicie zdecydować sami. Ale pamiętajcie – nie jest powiedziane, że wasz szczurek będzie miał wszystkie cechy, które są tutaj opisane. Są to zwierzątka naprawdę indywidualnie różne i nie znajdziemy dwóch takich samych. Agresja oraz łatwość oswajania nie zależy od płci, więc nie należy się kierować zbytnio prostą logiką, że „samiczki będą przyjemniejsze i łatwiej się oswoją, bo to ‚kobiety'”. Tak po prostu nie jest. Najważniejszą rzeczą jest to, że jakiej płci byśmy nie wybrali, to na pewno pokochamy swoich małych, szczurowych przyjaciół.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. patrycja pisze:

  Dziękuję za wszelkie inormacje. Właśnie przymierzam się do kupna szczurków i ta strona to świetne źródło informacji dla mnie!

  Życzę wytrwałości w prowadzeniu strony 🙂

 2. mimox pisze:

  Czy dwie samiczki będą dogadywac się z Dwoma wykastrowanymi panami?

 3. Kamila pisze:

  Witam, właśnie przymierzam się do kupna szczura. Ogólnie chciałam kupić samiczke jednak po tym artykule zaczynam wątpić, że jednak lepszy samiec. Ale z drugiej strony boje się że za bardzo bedzie znaczył teren i jego zapach będzie za intensywny. Jakieś rady?

  • _Brutus pisze:

   Myślę, że tak naprawdę nie ma to znaczenia, czy weźmiesz dla siebie samca, czy samiczkę 😉 Będziesz kochać je takie jakie będą, uwierz mi 😀 Miałem osobiście dwa samce i jeśli dba się o higienę klatki, to zapach nie jest problemem.

 4. Kamila pisze:

  W tym roku ( nie wiem dokładnie kiedy) chce kupić dwie samiczki (miałam jednego samca ale zmarł bo miał guza..) Bardzo fajnie się Go wychowywało..I pytanie jest takie nie chce kupić dwóch samców bo boje się, że będą sie gryźć…(jedna klatka) A o samiczki mniej się boje bo koleżanka ma dwie samiczki i dogadują się świetnie i są w jednej klatce…Ale boje sie, ze nie dam rady wychować dwóch samiczek bo będą trudne w ułożeniu…Na pewno inaczej byłoby ze samcami…Co myślisz?

 5. Jakie imię może być do dwóch braci szczurków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *