Prawdy i mity o szczurach

Nie, szczurki nie potrafią grać na instrumentach. Nie robią też tego, o co są często oskarżane, nie roznoszą chorób, nie zagryzają dzieci (sic!)  ani nie przygryzają metalowej klatki. Robią za to wiele innych rzeczy,  o których ludzie nie wiedzą, bądź po prostu nie chcą wiedzieć Idiotyczne mity i prawdy „inaczej” są najczęściej rozpowszechniane przez ludzi, którzy tych pięknych stworzonek nie lubią. Osoby te najczęściej nie znają się na rzeczy i powtarzają głupie słowa, które usłyszały od innych ludzi tego samego pokroju.

Mity, które krążą wśród niezorientowanych osób:

 1. Szczury roznoszą choroby

 2. Temat długi jak rzeka. Większość, jako argument popierający tą jakże niesprawiedliwą tezę, podaje epidemię dżumy i rzekomą winę szczurów. Niestety (albo i stety), to nie szczury są winne tym epidemiom, tylko pchły, które się na nich znajdowały. Cóż, wiadomo jak wyglądają dzikie szczury, ale gwarantuję wszystkim, że domowe pieszczochy nie mają z nimi nic wspólnego. Są to praktycznie całkiem inne zwierzęta. Różnica jest taka, jak pomiędzy psami a wilkami. Niby rodzina ta sama, ale jednak między nimi przepaść. Możecie być pewni, że szczury nie przenoszą żadnych chorób i niczym nas nie zarażą.

 3. W ich ogonach znajduje się trująca strychnina

 4. Kolejny idiotyczny mit powtarzany w kółko bez sprawdzenia jakiegokolwiek źródła solidnej i pewnej informacji. Strychnina jest bardzo często stosowana jako trucizna dla gryzoni, więc pewnie jakiś „inteligentny” inaczej pomyślał, że szczury po najedzeniu się takiej trucizny odkładają ją sobie w ogonie, co jest oczywiście kompletną bzdurą. Żadne źródło także nie mówi o tym, żeby jakikolwiek zwierzak zdechł po ugryzieniu szczurzego ogona – jest to całkowita nieprawda powtarzana w kółko przez niezbyt rozgarniętych ludzi, którzy wierzą we wszystko, co im ktoś powie po wypiciu 3 piw. Jedyna możliwość zatrucia się strychniną, to zjedzenie martwego gryzonia zabitego przez trutkę.

 5. Szczurzy ogon jest łysy

 6. Jest to nieprawda. Zapewne powtarzają ją osoby, które ze szczurami nigdy nie miały nic wspólnego i brzydzą się do nich zbliżyć na tyle, żeby zauważyć, że ogonek jest pokryty prawie przezroczystymi włoskami, tak krótkimi, że na pierwszy rzut oka ich nie widać. Z całą pewnością nie są jednak łyse.

 7. Szczura podnosi się tylko za ogon

 8. Informacja nieprawdziwa i wręcz niebezpieczna dla naszego małego przyjaciela. U szczura ogon stanowi przedłużenie kręgosłupa, więc podnoszenie go za tę część ciała może spowodować ciężki uraz. Pomaga on także kontrolować temperaturę ciała i utrzymywać równowagę. Dla jego dobra, nie wolno podnosić szczurka za ogon!

 9. Szczur potrafi przegryźć klatkę, aby wydostać się na zewnątrz

 10. Cóż – prawdą jest, że zęby szczura są bardzo ostre i wytrzymałe. W wyjątkowo skrajnych sytuacjach zwierzak ten potrafi przegryźć nawet stal. Drewno i plastik nie są dla niego żadnym problemem. W zasadzie szczurek często gryzie co popadnie, ale tylko po to, żeby stępić sobie zęby, które bardzo szybko rosną. Zdecydowanie jednak szczęśliwy i zadbany szczur nie będzie tak zdesperowany, aby przegryzać klatkę i wydostawać się na zewnątrz. Nie będzie miał takiej potrzeby, a nawet gdyby, to prędzej przedostałby się przez plastikową kuwetę, na której stoi klatka…

 11. Szczur gryzie człowieka, bo chce go zjeść

 12. Głupota jakich mało. Szczury gryzą, gdy są zdenerwowane, zaniepokojone lub przestraszone. Potrafią dotkliwie ugryźć, to fakt, ale nie wygryzają dziur w rękach po to, żeby się pożywić. Te karmione ręką też nie zdradzają krwiożerczych zapędów. Karmienie ich mięsem także nie powoduje takiego stanu. Głodny szczurek może ugryźć palec, który pachnie jakimś dobrym jedzonkiem. Dla szczurka nawet niektóre rodzaje mydła mają smakowity zapach. Ale nie gryzie on palca dla mięsa, tylko dlatego, że zapach przywodzi mu na myśl jakiś smakołyk. A i tak takie sytuacje zdarzają się tylko sporadycznie!

Prawdy, o których nie wszyscy wiedzą:

 1. Szczur jest niezwykle inteligentny

 2. Tak, to prawda. Szczurki są niesamowicie inteligentne! Dobrze oswojone pokazują co potrafią ucząc się różnych, ciekawych sztuczek. Od skakania nad przeszkodami, przez pokonywanie labiryntów aż do rozwiązywania prostszych łamigłówek. Tak, szczury są na tyle mądre, że potrafią sobie poradzić z prostymi zadaniami, które wymagają odrobiny myślenia. Bardzo szybko chwytają o co chodzi. Nauczyć szczurka sztuczki jest niezwykle prosto.

 3. Szczury się śmieją

 4. Piskliwe odgłosy, które czasami z siebie wydają te gryzonie, uznawane są za śmiech. Zdarza się to szczególnie w sytuacjach, w których szczurki są szczęśliwe, np. podczas radosnej zabawy z człowiekiem.

 5. Szczury świetnie się przystosowują

 6. Szczury potrafią żyć w każdych warunkach. Zdolność szczurów do adaptacji w nowym środowisku jest niesamowita. Są z nich całkiem twarde sztuki, w końcu wędrowały na statkach, pokonując morza i oceany!

 7. Szczurki są bardzo czyste

 8. Szczury spędzają dużą część swojego dnia na myciu się i iskaniu. Jeśli jest ich więcej, to zdarza się, że robią to sobie nawzajem.

 9. Szczurki potrafią pływać

 10. Szczury potrafią świetnie pływać, a dzięki ich budowie ciała pokonują przeszkody niczym ninja. Dla szczura nie jest problemem przedostać się przez muszlę klozetową do odpływu.

 11. Szczurki mają osobowość

 12. Każdy kto miał kiedyś szczurka o tym wie – każdy z nich jest inny. Mimo tego, że można uogólnić kilka cech, które rozróżniają samce i samice, to jednak szczury posiadają coś takiego jak osobowość. Jeden będzie odważny, drugi cichutki i wyobcowany, jeden będzie lubił noszenie go na ramieniu, inny będzie wolał głaskanie po brzuchu. Każdy szczurek ma swoje wyjątkowe cechy charakteru.

 13. Szczury wyczuwają emocje

 14. Gryzonie te potrafią reagować na emocje i rozpoznają je u ludzi. Gdy będziesz uradowany, smutny lub podekscytowany, twoje szczurki będą o tym wiedziały. Istnieje także szansa, że na to zareagują!

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. ja nie pisze:

  Podoba mi się prawda a ,mity nie cierpię.

 2. złe_garczki pisze:

  „to nie szczury są winne tym epidemiom, tylko pchły, które się na nich znajdowały.”

  Czyli jeżeli zastrzelę człowieka, to nie ja go zastrzeliłem, tylko pistolet, który trzymałem w ręku? I to pistolet pójdzie za kratki?

  fuck logic

  • _Brutus pisze:

   Porównanie całkowicie bez sensu. Za epidemie jakieś choroby winni są ludzie, którzy chorują, czy wirusy, które tę chorobę wywołują?

   • Chupa pisze:

    I wirus i człowiek. Przykładowo taka plaga dżumy nie była niczym zaskakującym, jeśli weźmiemy pod uwagę higienę tamtejszych ludzi…
    Gdyby zarówno nawyki jak i urbanistykę wzorowano na np starożytnym Rzymie, masz moje słowo, że ta plaga byłaby znacznie mniejsza: )

 3. Maru pisze:

  Moje szczurki gdy płacze (a że jestem osoba która lubi płakać z każdego powodu to mi się często zdarza) zawsze mnie pocieszają , często gdy klatka jest otwarta wychodzą wspinając się na moje łóżko i przy tym mnie budzą liżąc moją twarz oraz zasypiając na mojej poduszce (wolą moja poduszkę od swojego namiotu ;/ )

 1. 14 lutego 2013

  […] problemów. Czemu więc tak mało ludzi myśli przygarnięciu ich do domu? Wszystko przez mity o szczurach, które powielane są wciąż przez nieświadome i niedouczone osoby. Gryzonie te tracą w oczach […]

 2. 22 listopada 2015

  […] 1, 2 rozrywka Lubisz? Podziel się! Tweet O mnie Hai […]

 3. 15 listopada 2016

  […] informacji i ciekawostek można przeczytać w artykule o prawdach i mitach. Znajdzie się tam także odpowiedź na pytanie, czy szczury gryzą […]

 4. 15 listopada 2016

  […] podobnych mitów o szczurach, które krążą w internecie (i nie tylko) jest opisane w artykule prawdy i mity o szczurach, warto się […]

 5. 23 listopada 2016

  […] więcej informacji o mitach i faktach dotyczących szczurków i zacznij wiedzieć […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *