Po co szczurowi ogon

Szczurzy ogon, to jedna z najbardziej znienawidzonych rzeczy u tych wspaniałych gryzoni, a jednocześnie jeden z najbardziej przydatnych im narządów. Wiele osób nie może wręcz na niego patrzeć. Ogon szczurka kojarzy się ludziom z obślizgłością i budzi wstręt (zupełnie niepotrzebnie).

Dlaczego ludzie nie lubią szczurzego ogona?

Wiele osób twierdzi, że szczurzy ogon jest łysy i obślizgły. Jest to oczywiście nieprawdą. Ogon naszych przyjaciół ma delikatny meszek, który czasami jest po prostu niewidoczny. Wystarczy go dotknąć, aby poczuć, że jednak nie jest on całkowicie łysy. Co do obślizgłości, to… pojęcie względne. Większość szczurzych przyjaciół uważa, że jest on cudowny. Więc to tylko kwestia gustu. W każdym bądź razie, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Dlaczego szczurzy ogon jest ważny?

Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych narządów. Szczurkom przydaje się niemal cały czas. Niestety ludzie lekceważą jego przydatność. Bardzo popularne w sklepach zoologicznych (i nie tylko) wyciąganie szczura z klatki za ogon jest jedną z gorszych rzeczy jakie można mu zrobić. Można tym skrzywdzić gryzonia, uniemożliwiając mu prawidłowy rozwój. Ogon jest przedłużeniem kręgosłupa, więc ciągnięcie za niego może być bardzo niebezpieczne dla samego zwierzaka.

Do czego szczurowi ogon?

Szczurasy wykorzystują ogon do bardzo wielu rzeczy. Do niektórych jest im niezbędny, do innych bardzo przydatny. Faktem jest jednak, że dzięki niemu są tak wyjątkowe.

Utrzymywanie równowagi

Szczurzy ogon działa tak samo jak tyczka człowieka chodzącego po linie. Umożliwia on doskonałe utrzymywanie równowagi. Gryzonie te chodząc po wąskich przejściach poruszają ogonem na lewo i prawo, aby utrzymać równowagę. Wychodzi im to znakomicie.

Chwytanie się

Ogon, to doskonale chwytny narząd. Są sytuacje, że cztery łapki nie wystarczą do poruszania się – wtedy z pomocą przychodzi ogon. Można to szczególnie zauważyć, gdy szczuras boi się, że spadnie, np. schodząc ze stromego oparcia łóżka, głową w dół, chwyta się ogonem czegokolwiek. Tak samo schodząc po naszej ręce, będzie ją owijał ogonkiem.

Utrzymywanie pozycji stojącej na dwóch łapkach

Szczurki, stając na dwóch tylnich łapkach, używają ogonka do podpierania się. Dzięki temu mają wolne przednie łapki, którymi mogą zdziałać bardzo wiele.

Narząd ten, niezwykle przydatny i wielofunkcyjny, jest szczurom praktycznie niezbędny do poruszania się. Gryzonie te są niezwykle ruchliwe i ciekawskie, przez co muszą zajrzeć niemal wszędzie. Ogon oczywiście pomaga im w tym doskonale. Bez niego byłyby co najmniej biedne. Zresztą bez niego szczurek nie miałby tego swojego uroku, który kochają szczurzy przyjaciele 😉

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. kari pisze:

  Kocham szczurki

 2. Ja tam o ogonku szczurów nigdy nie miałam złego zdania. Nwm dla czego niektórym kojarzy się to z czymś obślizgłym. Ja patrze na ich ogonki tak samo jak na całą resztę ciała i wydaje mi się być to ładne 🙂

  • _Brutus pisze:

   Ja również tego nie rozumiem, ale co zrobić 🙂 Ludziom się źle kojarzy, więc trzeba ich uświadamiać 🙂

 3. Martyna pisze:

  Wow dzięki za porade! Tata raz wyją szczurka z klatki ogonem :/ dzięki twojej radzie powiem tacie, by więcej tak nie robił! Świetną masz strone pozdrawiam ! 🙂

  • _Brutus pisze:

   Dzięki za miłe słowa! Koniecznie przekaż tacie, żeby nie ciągnął na siłę szczurka za ogon, bo może mu zrobić krzywdę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *