Dodatkowe wyposażenie klatki

Sama klatka nie wystarczy, aby nasz szczurek był szczęśliwy. Trzeba mu ją jakoś urządzić. Kto z nas chciałby mieszkać w pustym, nieumeblowanym domu? Szczurki są bardziej podobne do ludzi, niż nam się wydaje. Lubią mieć ładnie wyposażoną klatkę. Co prawda zazwyczaj szybko się tego wyposażenia pozbywają za pomocą swoich zębów, ale zawsze cieszą się z nowej rzeczy w swojej klatce.

Domek dla szczurka

Gdy już wiesz, czym kierować się podczas wyboru klatki dla szczurka i zakupiłeś jakąś, to powinieneś również zdawać sobie sprawę, że domek, to nieodzowny element. Szczurek musi się czuć w klatce bezpiecznie. Musi mieć swoje zaufane miejsce, gdzie może się schować w razie niebezpieczeństwa. Albo, gdy nie będzie miał humoru bawić się z nami. Musi mieć możliwość odosobnienia się, odcięcia od wszystkiego.

Warto kupić domek plastikowy. Łatwiej je umyć. Szczurek, jak to szczurek, zdarzy mu się czasem domek obsikać. Gdy będzie on z drewna, to po prostu nasiąknie i będzie śmierdział. Ciężko będzie taki zapach usunąć, więc warto dać troszkę więcej pieniążków i kupić troszkę lepszy. Ale z drugiej strony nie ma co przesadzać – nasz ogonek prawdopodobnie i tak szybko sobie go przerobi za pomocą swoich silnych ząbków. W sklepach zoologicznych dostępne są najróżniejsze wersje. Dość popularny jest sputnik, który łatwo zdemontować i wyczyścić, a szczurki lubią w nim przebywać.

Hamak

Szczurki lubią spać w wielu dziwnych miejscach, nie zawsze w ciemnym domku. Moje szczurki bardzo lubią spać na wiszącym hamaczku. Można go zrobić samemu, albo kupić. W zoologach raczej one nie występują, ale na forum „klatki i dodatki” jest kilka osób, które trudnią się szyciem takich rzeczy na zamówienie. I idzie im to bardzo dobrze. Warto od razu kupić więcej niż jeden. Zdarza się, że szczury przegryzają taki hamak. Widocznie sprawia im to przyjemność. Druga sprawa, to warto mieć drugi na podmianę, w razie, gdy go obsikają i trzeba go będzie wyprać.

Tunel

Szczurki lubią się wciskać w różne ciasne i ciemne miejsca, więc warto zapewnić im taką możliwość. Tunele można kupić w sklepie zoologicznym. Należy jednak pamiętać, że tunel musi być odpowiedniej wielkości – tak, aby nasz gryzoń się w nim nie zaklinował. Musi być na tyle wielki, żeby zwierzak mógł przez niego spokojnie przejść. W takich miejscach szczury lubią sobie także spać. Tunel niekoniecznie musi być plastikowy. Może być z polaru, dzięki czemu ogonek będzie miał miękko, gdy najdzie go ochota na drzemkę w takim miejscu. Tunele można kupić, lub zrobić samemu. Można także kupić od użytkowników wspomnianego wcześniej forum.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 1 listopada 2016

    […] mogą sobie w nim spokojnie mieszkać, ale dla dobra nowego szczurka warto dodać jakieś nowe wyposażenie klatki. Może to być nawet prosty hamak zrobiony ze starych spodni, czy tunel rękawa koszuli. Gdy […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *